Будуємо екологічний будинок з соломи, конопель і землі в мішках

Будуємо екологічний будинок з соломи, конопель і землі в мішках.

Сьогодні все більшої популярності набуває будівництво будинків з природних матеріалів і за екологічно чистими технологіями. Ми вирішили ближче придивитися до того, як створити і облаштувати свою заміську резиденцію найбільш здоровим для нашого організму способом.

Тобто, дізнатися, як вибрати правильне місце для свого житла, в чому особливості та переваги кожного з популярних нині екологічних будівельних матеріалів і способів їх використання. А також чим обробляти і заповнювати будинок зсередини, щоб не перекреслити всю користь від “здорових” стін. Останнє, до речі, буде корисним і для мешканців міських багатоповерхівок, у яких поки немає можливості переселитися в власний особняк за містом. Але завжди є шанс провести так звану екологічну адаптацію свого житла. Про це нам розповіли експерти Андрій Бобровицький та Сергій Радченко.

Саман – це композитний будівельний матеріал, що складається з глини, піску і рослинних матеріалів, що містять целюлозні волокна. Зазвичай в якості останніх використовується солома ( “саман” в перекладі з тюркських мов – “солома”), але замість неї або разом з нею можуть використовуватися також тирсу, багаття і т. Д. Чим довше використовується рослинне волокно, тим міцніше матеріал, але і тим важче його замішувати.

Саман в будівництві використовується в трьох варіантах. По-перше, з нього можна зводити монолітні стіни, укладаючи шар за шаром. Андрій Бобровицький вважає цей спосіб найкращим – стіни легко зробити будь-якої форми, та й міцність виходить найвищою. По-друге, можна зробити дерев’яний каркас, в який потім набити саман. Тут можна робити більш тонкі стіни і менше роботи по замешиванию. Це найменш трудомісткий і швидкий спосіб. Ну а третій, найпопулярніший – звести стіни з попередньо сформованих і висушених блоків.

Будинок, зведений з колод, відноситься до одного з найдавніших і традиційних видів житла. Ну а якщо для закладення щілин використовувати натуральні матеріали – мохи, лляні шнури і т. Д., То важко придумати щось більш природне і екологічне.

Але колоду в будівництві будинку можна використовувати не тільки у вигляді зрубу. Зараз зростає популярність іншою технологією з використанням деревини: обрізки колод довжиною в передбачувану товщину стіни укладаються один на одного торцями назовні – як ми це робимо, складаючи дрова в стіс. З тією різницею, що простір між колодами заповнюється сполучною розчином. Це може бути вапняно-цементна суміш або той же саман (в класиці – суміш глини і соломи). Переважно використовувати м’які сорти дерева (наприклад, звичну нам сосну): вони краще переносять температурні перепади. Така стіна може бути “силовий” – тобто тримати на собі всю вагу конструкції або ж виступати в ролі заповнювача дерев’яного каркаса.

Швидко зростає популярність і ще одного екологічно чистого матеріалу – технічної коноплі. Точніше, в будівництві використовується так звана багаття – задерев’янілі частини стебел цієї рослини. Вона широко застосовується в якості утеплювача, але може служити і самостійним будматеріалом – в складі так званого “костробетона”. Крім рубаною багаття, в ньому присутня вапно і інші добавки.

За словами Сергія Радченко, костробетон за своїми властивостями схожий на саман, але менш гігроскопічний. До того ж, він більш міцний і довговічний. З костробетона в середньовічній Франції будували замки і мости, багато хто з них стоять досі.

Є кілька варіантів його використання. По-перше, як і саман, він може формуватися в блоки на зразок великих речовини, з якої потім викладаються стіни. У порівнянні зі звичайним керамічним цеглою конопляний має ряд переваг: легко переносить механічну обробку, в ньому просто просвердлити отвори, його легко розпиляти. Тобто йому можна надати практично будь-яку необхідну форму. До того ж, він добре взаємодіє з оздоблювальними матеріалами, утримуючи штукатурку без використання армуючої сітки.

Прекрасно (без розтріскування) він переносить навантаження на вигин, які можуть виникати, наприклад, при усадці будинку. Коли навантаження знизяться або знімуться зовсім ( “будинок знайде своє місце”), кострокірпіч відновлює свою форму. І, нарешті, в нього легко вбити цвях або вкрутити шуруп.

Другий варіант застосування, як і з саманом: спочатку споруджується дерев’яний каркас будинку, який потім заповнюється легким (в цій суміші багато багаття і менше сполучних елементів) костробетоном.

Ще один з модних трендів сучасності – будівництво будинків з солом’яних блоків. Вони являють собою тюки щільно спресованої соломи. Таке житло масово зводили в США ще в кінці XIX ст., Коли в сільському господарстві повсюдно стали використовувати прес-підбирачі, і тюки соломи стали побічним продуктом збору врожаю. З них можна викласти стіну, як з будь-якого іншого будівельного блоку, але не вище, ніж в один поверх. Другий варіант – побудувати дерев’яний каркас, який потім щільно заповнити тюками. При цьому виходить досить міцна конструкція.

ПЕРЕВАГИ. Очевидний плюс солом’яного будинку – він теплий. Через стіну з тюків тепло йде в чотири рази повільніше, ніж через дерев’яну (солома пористий і повітряної порівняно з деревиною). До того ж, солом’яні стіни екологічні і володіють відмінною звукоізоляцією.

Горючість. Є кілька заперечень, які майже автоматично виникають у людини, вперше почула про будинок із соломи: вона адже легко спалахує і швидко згоряє! Але невеликий пучок соломи, щільно спресований тюк цього матеріалу і такої ж тюк в глибині стіни – абсолютно різні речі. Справа в тому, що спресована солома розгорається менш охоче, ніж у вільному стані на свіжому повітрі. Ну а в глибині стіни, та ще й заштукатурені товстим шаром глини, яка перекриває доступ повітря, стисла солома горіти не хоче через нестачу кисню. Більш того, якщо ви під стіною такого будинку розведете багаття, глина, якої він обмазаний, обпечеться і затвердіє, створивши протипожежний заслін.

ДОВГОВІЧНІСТЬ. Ще один стереотип – солом’яний будиночок не може бути довговічним. Це теж помилка: є будинки, які благополучно стоять і дають притулок людям вже по півтора століття. Вся справа – у вологості всередині стіни: якщо будинок побудований на совість, вологість соломи не перевищує 5%.

А при вологості менше 20% всяка життєва активність припиняється – навіть мікроорганізмам така посуха не до душі. Отже, розкладатися соломі немає причини. Можна було б гризуни могли заподіяти їм, але в будівництві, як правило, застосовують житню солому: вона через підвищеного вмісту кремнеземів тим же мишам зовсім не до смаку. Ну а якщо з якихось причин доводиться використовувати пшеничну, то її посипають вапном або іншими “харчовими добавками”, щоб вона стала неїстівної. Як вказує Андрій Бобровицький, миші можуть завдати шкоди солом’яним тюків (перегризти стягують їх мотузки), але ще під час їх зберігання перед будівлею.

Забезпечити собі життя в оточенні землі можна декількома способами. Перший з них належить до часів глибокої давнини.

Землянці. Коли і хто з наших предків першим додумався використовувати в якості будівництва житла принципи нор тварин – історія замовчує. Проста і гранично дешева в будівництві, що вимагає мінімум матеріалів, тепла взимку і прохолодна влітку, вона першою з’являлася на знову освоюваних територіях.

А зараз землянки по всьому світу переживають період ренесансу. Будинки під землею бувають трьох типів. Перший – власне, класична землянка. Виривається яма обсягом трохи більше майбутнього внутрішнього простору будинку. За її периметру споруджуються легкі стіни (щоб не обсипалася земля), ставляться опори для покрівлі, укладається сама покрівля і все це засипається зверху землею. Другий варіант – це будинок, вбудований в схил пагорба. Ну а третій – будинок, побудований на землі, а потім обсипаний грунтом.

Землебіт. Серед недоліків землянки – з вікнами там особливо не розіграти. Але з землі можна вибудувати і абсолютно повноцінний будинок. Свого часу за землебітний технологіям зводилися навіть палаци – по крайней мере, Приоратский (Гатчина, Росія), благополучно простояв понад два століття і продовжує робити понині.

За словами Андрія Бобровицького, в землі, використовуваної за цією технологією, має бути не менше 30% глини. Береться вона з глибини не менше 30 см, щоб залишалася природна вологість. Ну а далі набивається шар за шаром – так, щоб кожен з них після трамбування скорочуються по висоті рази в два. Періодично черговий шар можна заливати вапняним розчином з дрібно битою цеглою або глиною. По верху стіни часто пускають шару не з залізобетону.

МІШКИ. Сучасність народила новий вид земляного будинку. Для його будівництва використовуються відомі всім поліпропіленові мішки (в них зазвичай зберігаються цемент, будівельні суміші і т.д.). Вони щільно набиваються тим грунтом, який буквально під ногами у будівельників. До нього можна також додавати щебінь, цемент і т.д., А можна обійтися і просто землею. Виходять великі будівельні блоки, з яких і споруджується будинок.

Ми можемо вибудувати свій будинок з найбільш екологічно чистих матеріалів. Але якщо він стоїть в неправильному екологічно непридатному місці, всі наші зусилля пропадуть даремно.

Є кілька очевидних ознак того, що дана місцевість не годиться під будівництво. По-перше, якщо неподалік знаходяться будь-які об’єкти, які можуть стати джерелом забруднення повітря, води або ґрунту, створювати шум або вібрації: промислові підприємства, магістралі, залізниці, аеропорти і т. П. Велике місто сам по собі містить все вищеперелічене, тому – подалі від нього!

По-друге, нам не потрібно сусідство з джерелами електромагнітних хвиль, на зразок високовольтних ліній електропередач.

Обов’язково потрібно зробити аналіз складу повітря, води і грунтів в розглянутій території. Всі показники повинні знаходитися в межах встановлених норм. Поблизу повинні бути рекреаційні природні об’єкти на кшталт лісу або озера або того й іншого одночасно.

Можна побудувати будинок з екологічно чистих матеріалів, а потім все зіпсувати, наповнивши його чимось шкідливим. І навпаки – навіть квартиру в міській багатоповерхівці можна зробити набагато здоровіше, якщо поставитися до цього досить усвідомлено.

ОРКЕСТР. Звичайно ж, всі виробники стверджують, що їх продукція відповідає нормам безпеки. Ну а якщо щось хімічне і дарується навколишньому повітрю, то в кожному разі це відбувається в абсолютно безневинних кількостях! Але Андрій Бобровицький звертає увагу на таку обставину. Наприклад, у вас стоїть цілком безпечний фабричний стіл. Він випромінює безпечне кількість формальдегідів. Поруч з ним – шафа, який теж чомусь з вами ділиться. На стінах – шпалери. На підлозі – синтетичне покриття … І кожен учасник цього оркестру вносить свою лепту. А як на ваш організм діє вся ця різноманітна “хімія” в своїй сумарною концентрації?

ДИЗАЙН. Все починається з організації навколишнього простору. “Простір впливає на людину. Форма створює стан”, – говорить Андрій Бобровицький. Тому дизайн вашого житла повинен відповідати вашому відношенню з життя і тому, що ви хочете відчувати вдома. “У природі не існує нічого прямого і прямокутного, – нагадує Сергій Радченко. – Все природні лінії – з деякою округлістю”. “Округлості і природні форми допомагають розслабитися, – підтверджує Андрій Бобровицький. – А прямокутні – дисциплінують і допомагають бути в тонусі”.

ПОЛЯ. Ми вже не в змозі відмовитися від благ цивілізації, але вплив на себе електромагнітних полів треба все-таки по можливості зводити до мінімуму. Принаймні намагатися не використовувати потужні електричні прилади. Те ж масажне крісло, за словами Бобровицького, – це безліч електромоторчиків. Навіть електричний тепла підлога не зовсім нам друг. Краще обійтися без величезних домашніх кінотеатрів, так і перегляд звичайного телевізора звести до мінімуму.

НАТУРАЛЬНЕ. Матеріал, який проситься до хати, – натуральне дерево. Тільки не треба псувати його покриттям хімічними лаками і фарбами. Дерево добре обробляти лляною олією, яке, до речі, можна і в їжу вживати.

Ще один прекрасний матеріал – глина. Вона ще й хороший абсорбент, здатний очищати повітря в приміщенні. Тому Бобровицький радить хоча б одну стіну в кімнаті обробити глиняною штукатуркою, або зробити барельєф з глини. Якщо хочете пофарбувати глиняну стіну, краще брати фарби на вапняній основі або водоемульсійні, в крайньому випадку акрил. Взагалі, якщо брати лаки або фарби, то слід віддавати перевагу тим, які розводяться водою.

Глина хороша і в “запеченому” вигляді. Тому ще один відповідний матеріал – керамічна плитка. Добре також використовувати натуральний камінь, але його варто попередньо перевірити на радіацію, тому що граніти можуть трохи “фонить”. Шпалери слід вибирати паперові або, якщо дозволяють кошти, рослинні – з очерету, бамбука, джуту і т.д.

About the author /


ваша думка:

@Правда України

Про видання

"Правда України" створена українцями і присвячена Україні та всім проблемам, які на жаль, зараз є в Україні. Кожен може опублікувати тут свої думки, статті, вірші, прозу, пісні, фото, відео.

Підтримайте нас, будь ласка: