В Україні зросли тарифи на газ, опалення, гарячу воду і електрику, а скільки у сусідів?

В Україні за останній рік зросли тарифи на газ, опалення, гарячу воду і електрику. Вже найближчим часом в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) планують в черговий раз підняти вартість “світла” і переглянути тариф на холодну воду. Ми проаналізували, що подорожчало в цьому році, і розбиралися, чому в Україні дорожчає “комуналка”.

Середня заробітна плата в Україні – 187 доларів, при цьому тисяча кубометрів газу коштує 275 доларів. Тобто, за одну середню зарплату можна купити 680 кубометрів газу. У той же час в Білорусі на одну середню зарплату можна придбати приблизно за 2500 кубометрів газу, а в Польщі – 1337 кубометрів.

Електрика в цьому році подорожчає на 63%. Ще в минулому році НКРЕКУ прийняла постанову №220, згідно з яким електроенергія в Україні повинна подорожчати майже в п’ять разів. До квітня минулого року сім’я, яка споживає від 100 до 600 кВт / год електроенергії на місяць, платила за кожен кіловат 36,6 копійок. У вересні минулого року тариф підняли до 78,9, а в березні 2016- го – до 99 копійок.

На цьому подорожчання не зупиниться. Так, у вересні цього року за кожен кіловат доведеться платити 1 грн 29 копійок.

Як відзначають в Нацкомісії, поетапне підвищення тарифів для населення проводять для усунення перехресного субсидування і вирівнювання цін на ці ресурси до рівня ринкових. Цього року вартість електроенергії виросте з 78,9 (на початку року) до 129 копійок (після вересня) за кожен кіловат електроенергії.

Газ подорожчав на 91%. Кабінет міністрів України з 1 травня встановив єдиний тариф на газ для населення. Якщо раніше для більшості українців (по “соціальному тарифу”) кубометр “блакитного палива” коштував 3,6 гривень, зараз за такий же обсяг газу доводиться платити 6,8 гривень.

Кабінет міністрів прийняв рішення для непромислових цілей у релігійних організацій залишити пільговий тариф. Фактично, єдині, хто користується в Україні дешевим газом (вартістю 3,3 гривні за кубометр) – церкви, парафіяльні школи і будинки. Таких в Україні близько 33 тисяч.

Як розповів нам глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв, релігійні організації за рік споживають всього 11 мільйонів кубометрів газу, при загальному споживанні на рівні 33 мільярдів.

Опалення подорожчало на 95%. Вартість опалення з 1 липня зросла на 95,3% (до 1043 гривні за 1 Гкал). На один квадратний метр житла (без лічильників) використовується 0,0245 Гкал тепла (відповідно до встановленого нормативу). Метраж середньої “двушки” – близько 50 квадратних метрів. Раніше за обігрів такої квартири потрібно було віддати 654 гривні, а після подорожчання – 1277 гривень.

Гаряча вода подорожчала на 89%. Відповідно до прийнятої Кабінетом міністром нормі споживання, в середньому сім’я з трьох осіб використовує за місяць 5 кубометрів гарячої води. За старим тарифом, для киян це приблизно 200 гривень (40,92 за кубометр). Після подорожчання до 77,67 гривень за кубометр, сім’ї з трьох осіб доведеться платити щомісяця 388 гривень тільки за гарячу воду.

25 гривень для жителів столиці буде коштувати прийом ванни (один літр гарячої води за новим тарифом буде обходитися приблизно в 7 копійок, стандартний об’єм ванни – 350 літрів). Приблизно 30 літрів води українці витрачають на ранкове умивання – це 2 гривні, і 50 літрів на душ – 3,5 гривні.

Холодна вода подорожчає на 15%. Середнє зростання тарифів на водопостачання (холодну воду) в зв’язку з ростом тарифів на електроенергію може скласти 15%, пояснив заступник директора Департаменту з регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення НКРЕКУ Дмитро Соломка. Головними причинами зростання тарифів на холодну воду стало зростання тарифів на електроенергію і зниження обсягів споживання.

“В основному, це залежить від зміни ціни на електроенергію, також дуже сильно впливає зміна обсягів споживання, які значно впали за останній рік”, – зазначив представник НКРЕКУ.

Електрика: економічно аргументовану тариф – 138 копійок за кіловат. За даними НКРЕКУ, станом на 1 січня реальна вартість електроенергії була на рівні 122,8 копійок за кіловат, при цьому фактично електрику продавали по 78,9 копійок. Обсяг дотацій досяг 41 мільярда гривень. Після першого підвищення тарифу обсяг дотацій знизили до 35,6 мільярда. На даний момент економічно обгрунтований тариф коливається на рівні 138,5 копійок за кіловат.

Вода: дорожчає через електроенергії і зарплат. У структурі тарифу на холодну воду 30,06% займає вартість електроенергії. Після подорожчання “світла” повинна подорожчати і вода. 34,4% в структурі тарифу – оплата праці співробітникам компаній, які займаються постачанням води. Разом зі зростанням рівня зарплат повинен збільшуватися і тариф.

Газ: рівняються на вартість “блакитного палива” за кордоном. Як розповіла “Сегодня.ua” перший заступник міністра економіки Юлія Ковалів, 6,88 гривні за кубометр – ринкова вартість газу. Так, на кордоні з Україною імпортне “блакитне паливо” коштує 4942 гривень за тисячу кубометрів. Ще 1146,5 гривень – ПДВ, 219 гривень – тариф на транспортування і 513,7 гривні – тариф на розподіл газу. Крім того, в структурі “єдиного” тарифу є торгова націнка постачальника ( “Нафтогазу”) – 57,4 гривні.

Директор спеціальних проектів Геннадій Рябцев упевнений, економічні обґрунтування для зростання тарифу дійсно були. За законами економіки, тариф повинен був формуватися на рівні 100% від імпортного паритету. Більш того, попередній склад Кабміну взяв на себе зобов’язання до 2017-го року підняти тариф до цього рівня (зобов’язання задекларовано в меморандумі з Міжнародним валютним фондом).

Опалення та гаряча вода дорожчають разом з газом. Тарифи на газ також підняли і для теплокомуненерго. Ті підприємства, які використовують для підігріву води газ, змушені значно підвищувати тарифи. Наприклад, як пояснили в “Київенерго”, в структурі їх тарифу понад 62% займає вартість газу, ще 11,2% – безпосередньо вартість води. Аналогічна ситуація і з тарифом на гарячу воду.

About the author /


ваша думка:

@Правда України

Про видання

"Правда України" створена українцями і присвячена Україні та всім проблемам, які на жаль, зараз є в Україні. Кожен може опублікувати тут свої думки, статті, вірші, прозу, пісні, фото, відео.

Підтримайте нас, будь ласка: