Прийняті зміни до Податкового кодексу скоротили вдвічі пільгові норми площі житла

Прийняті нещодавно зміни до Податкового кодексу скоротили вдвічі пільгові норми площі житла, яке не підпадає під оподаткування. Тепер не оподатковуються квартири до 60 кв. м і будинки – до 120 кв. м. За кожен квадратний метр понад цю норму власник зобов’язаний буде платити від 1 до 3% (в залежності від рішення місцевих органів влади) мінімальної заробітної плати в рік вже з 1 липня.

Причому законодавці передбачили штрафи за межі не своєчасну оплату податку, але не врахували того, що до 80% нерухомості не внесено до єдиного реєстру, тому платити податок з нього власник не зможе. Однак, на думку експертів, через кілька років податкові органи можуть нарахувати власнику такого житла суму за весь період дії закону разом зі штрафними санкціями і просто забрати будинок. За роз’ясненням ситуації ми звернулися до фахівця з маркетингу Сергія Костецького.

– Сергій, поясніть нашим читачам, хто з власників нерухомості потрапляє в пільгову категорію, а кому доведеться щорічно платити податок?

– На одну людину пільга йде 60 квадратних метрів на квартиру, 120 квадратних метрів на будинок. Тобто, на одну людину пільг йде 180 квадратів (60 + 120). Відповідно, якщо ваша квартира менше 60 квадратних метрів, будинок – менше 120 квадратних метрів, то ви нічого платити не будете.

Якщо у вас будинок в техпаспорті винесено окремо від технічних прибудов, то вони будуть у вас вважатися як комерційне приміщення, на них, можливо, вже пільга не поширюватиметься. І теоретично, ви повинні будете платити, навіть якщо у вас менше 120 квадратних метрів. Але це якщо на законодавчому рівні її прирівняють до комерційної нерухомості.

Поки законодавець з цим сам не до кінця визначився, але йому це і не треба. Тобто, якщо всі ці сараї прибудовані до будинку, і це вважається житловим будинком, з кухнею і т.д., то ви нічого не будете платити, пільги на вас поширюються. Якщо це вже йде окреме приміщення, то пільгова ставка на них – нуль, і вам нарахують той відсоток, який прийме місцева рада. По Києву поки 1%, в регіонах, я думаю, буде максимально – 3%.

– Тобто, комерційними стануть і окремо стоять сараї, гаражі і навіть туалети?

– Це все вже вважається комерційною нерухомістю. Для того щоб зараз здійснити операцію купівлі-продажу, ви повинні до себе запросити технічного фахівця з БТІ або приватних структур. Домовтеся з ним, і він внесе тільки будинок. Якщо ви не домовитеся, він внесе всі ваші сараї, гаражі в цей план. І ви будете платити за них, як за комерційну нерухомість.

– Але, виходить, що цей податок будуть платити тільки ті, чия нерухомість була оформлена. А як бути іншим?

– По-перше, потрібно всі документи дуже довго оформлювати. По-друге, прийти в податкову – і я можу гарантувати, що там скажуть: ми не знаємо, що вам робити, відправлять до місцевої ради, ті – в податкову району. І там також ніхто не буде знати. Люди прийдуть, махнуть рукою і забудуть, а закон відводить всього 60 днів для сплати податку на нерухомість.

20 днів прострочення – 10% штраф, понад 20 днів – 20% штраф. А далі поки не прописано. І через рік, коли вже ніхто не згадає про цей податок, в уряді хтось затурбується, чому в місцеві бюджети так слабо надходить податок на нерухомість, і почнуть ходити колектори.

Сам сільський голова на вас подасть до суду. Суди на підставі прецедентів прийматимуть рішення про виплату штрафу. Якщо у нас будуть прецеденти, то будуть масово конфіскувати нерухомість. Якщо ваш будиночок штрафу не покриває – вносять арешт на квартиру, і її продають з аукціону. Людина втратить нерухомості – будинки в селі, який йому взагалі не потрібен, – і своєї квартири. Нормальна, обкатана схема, яка може бути.

– На вашу думку, наскільки вірогідний такий сценарій?

– Для будь-якого суду дуже важливий прецедент. Судді, вони ж досить ледачі і завжди дивляться на подібні випадки. Ага, ось, квартиру продали – значить, на підставі такої-то статті, такого-то прецеденту піде все паровозиком. Нещодавно вже подібний випадок відбувся з ЗМІ: сім’я не заплатила 10 тис. Грн комунальних платежів, подали в суд, і через суд квартиру продали за 400 тис. Гривень з копійками з аукціону. Ну, і розплатилися за комуналку. Це вже перший прецедент, і таких, я думаю, буде дуже багато. В принципі, це може привести до того, що десь до 2019-2020 років люди будуть масово позбавлятися своєї нерухомості.

– Що буде держава робити з цією нерухомістю?

– Просто будуть по-тихому забирати нерухомість у людей, продавати через аукціони. У банків були десятки тисяч квартир. Продали самим собі – в банківських структурах створювали окремі підрозділи, і за безцінь собі ці квартири продавали. Механізм відкатали просто ідеально. Така ж схема буде і тут: держава цю нерухомість буде собі продавати, ставити собі на баланс, або на афілійовані структури, і потім вже нею розпоряджатися.

– Як ви оцінюєте платоспроможність населення в умовах, коли вводиться цей податок?

– Ми активно працюємо по регіонах. За газ вже платіжки почали приходити По 6800 (грн за тисячу кубометрів газу – ред.). Люди, у яких будинок звичайний, не енергозберігаючий, 50-60 квадратних метрів, взимку на обігрів до 20-21 градуса витрачають до 200 кубів (газу – ред.). І якщо раніше вони платили по 3060 (грн за тисячу кубометрів – ред.), То зараз – по 6800. Тобто, людина, яка живе в будиночку 50 квадратних метрів і платить за газ 3000 тис. Грн при пенсії в тисячу, ще повинен буде по 3% (від мінімальної заробітної плати – ред.), або 40 грн, за квадратний метр платити …

About the author /


ваша думка:

@Правда України

Про видання

"Правда України" створена українцями і присвячена Україні та всім проблемам, які на жаль, зараз є в Україні. Кожен може опублікувати тут свої думки, статті, вірші, прозу, пісні, фото, відео.

Підтримайте нас, будь ласка: