Британія: звіт довів, що вторгнення до Іраку не було підстроєне свідомо – БлерКолишній прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер заявив, що звіт щодо участі країни у вторгненні в Ірак 2003 року засвідчив, що це вторгнення не було підстроєне свідомо.

«Звіт чітко засвідчив, що брехні (навколо причин операції – ред.) не було, парламент і уряд не були введені в оману, тож ніякого таємного влаштування цієї війни не було», – заявив Блер, який очолював уряд Британії в той час.

При цьому він визнав, що оцінки розвідки щодо Іраку були хибні, й заявив, що приймає повну відповідальність за рішення долучитися до тієї війни.

Блер також сказав, що після оприлюднення звіту ще більше шкодує про те рішення і ще глибше вибачається за нього.

Раніше в середу в Лондоні був оприлюднений звіт про результати семирічного розслідування про участь Великої Британії в іракській кампанії, в якому мовиться, серед іншого, що військове вторгнення в Ірак було не єдиним можливим варіантом дій влади країни у 2003 році.

У розслідуванні щодо обставин й «уроків» вторгнення в Ірак у 2003 році, проведеному за рішенням британського уряду, йдеться про те, що Британія не випробувала «всі мирні варіанти роззброєння» іракського режиму перед вторгненням до Іраку, а тодішнє британське керівництво пішло на війну, базуючись на хибних даних розвідки і з «абсолютно неадекватним» плануванням.

У розслідуванні, названому на честь Джона Чилкота, який керував слідством, викладені дані свідчень 150 людей і проаналізовані 150 тисяч документів.

Презентуючи доповідь, Чилкот заявив: «Воєнні дії в той час не були неминучими». Він додав, що оцінка уряду Тоні Блера про загрозу, яка виходила від режиму тодішнього авторитарного президента Іраку Саддама Хусейна, зображала «впевненість, яка не була виправданою».

За словами Чилкота, правова основа для британських воєнних дій в Іраку була «далеко не задовільною».

Тоні Блер минулого року вже вибачався за «деякі помилки у плануванні і неправильне розуміння того, що станеться, коли режим (в Іраці – ред.) буде повалений». Водночас він додав тоді, що вважає складним «вибачатися за усунення Саддама» Хусейна.

Війна в Іраку залишається дискусійною темою у Великобританії і в десятках інших країн, які брали участь – відкрито чи таємно – в очолюваній США коаліції, що вторглася в Ірак у березні 2003 року.

About the author /


ваша думка:

@Правда України

Про видання

"Правда України" створена українцями і присвячена Україні та всім проблемам, які на жаль, зараз є в Україні. Кожен може опублікувати тут свої думки, статті, вірші, прозу, пісні, фото, відео.

Підтримайте нас, будь ласка: