Хто зможе загнати кабана, або скільки ще проіснує Приватбанк

Глава Нацбанку України Валерія Гонтарєва прагне покласти край практиці “олігархічного банкінгу”. Найбільша кредитна установа потребує очищення, але делікатного, враховуючи його розміри. Протягом двох років на посаді керівника Нацбанку України Валерія Гонтарєва закрила майже половину банків країни, провела фінансову чистку з декількома сучасними нововведеннями. Але навесні за приватною вечерею з Джорджем Соросом вона хвилювалася, що цього недостатньо для вигнання з України такого явища, яке вона назвала “олігархічним банкінгом”.

“Нас обох турбує домінуюче становище одного конкретного банку”, – розповів інвестор-мільярдер в недавньому інтерв’ю. Він “займає більше половини банківського сектора країни і знаходиться в руках одного олігарха”.

Йдеться про Приватбанк, який контролюється Ігорем Коломойським, одним з найодіозніших шахраїв. По тому, чи заставить Гонтарева Коломойського розірвати зв’язок Приватбанку з іншою частиною його зростаючої бізнес-імперії, буде ясно, чи вдасться їй реформувати банківську систему. Через прес-секретаря Гонтарева відмовилася коментувати свою розмову з Соросом.

До сих пір чистка банківської системи від установ з недостатнім капіталом або замішаних у злочинах – приклад рідкісного успіху в Україні, яка прагне провести капітальний ремонт своєї економіки і зменшити роль магнатів, домінуючих в бізнесі і політиці після здобуття країною незалежності в 1991 році.

“Я називаю ці банки частиною практики олігархічного банкінгу”, – сказала вона в ході годинної бесіди, яка проходила в рожево-сірій будівлі Нацбанку, побудованому в готичному стилі. “Структура була досить проста. Ви позичаєте гроші з усіх джерел, які можете знайти, а потім будуєте свою імперію, використовуючи ці гроші”.

51-річна Гонтарєва сказала, що хоче покласти цьому край. Замість того, щоб пропонувати фіндопомогу банкам, що постраждали від економічного колапсу, що послідував за конфліктом з Росією, вона дала власникам до трьох років, щоб ті знайшли гроші на латання дірок у балансах своїх установ. Значною мірою ці проломи утворилися через кредити, які вони видали своїм же компаніям. Щоб переконатися, що власники банків поповнять капітали, Гонтарева зажадала від них в заставу активи, в тому числі яхти і особняки, в якості гарантії.

Ремонт банківської системи – це якраз те, що потрібно робити. Це канал для накопичення інвестицій для виробництва, який має вирішальне значення для надій України на відновлення економіки. Зачистка системи також є умовою кредитної програми МВФ на $17,5 млрд, від якої залежить можливість українського уряду оплачувати свої рахунки.

Через більш ніж два роки після революції, анексії українського Криму Росією і підтримуваного Москвою сепаратистського повстання на сході, економіка і політична система України ще не оговталися. Відновлення після конфлікту, який обійшовся країні в 20% ВВП, тільки починається. Сперечання серед політиків і їх олігархів, які їм протегують, звели нанівець більшу частину зусиль щодо скорочення бюрократії та корупції.

“Президенти, керівники центральних банків, прем’єр-міністри і інші посадовці приходять і йдуть”, – сказав Сорос, який дає поради урядам реформаторів України з початку 90-х. “Але олігархи, на жаль, поки залишилися”.

Закриття Гонтаревою 80 банків (і це число ще може збільшитися) призвело до різкого збільшення числа її критиків, які бачать у відбраковуванні банків ще одну можливість для корупції і для передачі активів від одного багатого інсайдера іншому. Ревізія системи ще тільки повинна привести до зростання обсягів кредитування. Покинуті банківські відділення та мляві банкомати – звична картина на вулицях Києва.

Гонтарева поки веде свою боротьбу наодинці. Прокурори і досі не відреагували активно ні на одне з більш ніж 350 повідомлень про шахрайство і про інші передбачувані злочини, які були подані нею в рамках закриття банків.

Проте, банкіри в інтерв’ю для цієї статті, а також Сорос і міжнародні кредитори, які працюють з керівником центробанку, високо її оцінюють.

“Це величезне досягнення”, – оцінив зусилля Гонтаревої колишній міністр економіки України Айварас Абромавічус. “Поряд з торгівлею газом, банківська справа справді була точкою нескінченної корупції в Україні”. Абромавічус звільнився на початку цього року через те, що, за його словами, соратники президента заважали його реформаторським зусиллям.

Президент України Петро Порошенко, який сам є мільярдером, володіє невеликим банком і зробив статки на торгівлі шоколадом, призначив Гонтареву главою НБУ в червні 2014 року. Кар’єра, яку вона почала, і попередня робота в інвесткомпанії, яка давала бізнес-поради Порошенко, не найкраще поєднання, яке змусило багатьох засумніватися, що Гонтарева буде неупередженою.

Країна перебувала в стані війни, резерви центрального банку впали нижче $10 млрд. Коли Гонтарева відреагувала на це, дозволивши курсу гривні впасти, її популярність впала разом з валютою. Інфляція підскочила вище 60% річних.

Завдяки позиками МВФ і контролю над рухом капіталу, Гонтаревій вдалося стабілізувати гривню, і центральний банк навіть почав купувати долари на ринку, щоб відновити запаси. Інфляція сповільнилася до однозначних цифр.

Гонтарева провела зміни в Нацбанку. Коли вона стала керівником, штат НБУ становив 12000 осіб, більш ніж в три рази більше, ніж у Банку Англії, який управляє економікою, більш ніж в 25 разів більша за українську. Що багато хто з цих людей робили, було загадкою для нового керівника.

“У нас не було підрозділу грошово-кредитної політики і нормальних операцій на відкритому ринку”. Банк був, сказала вона, “середньовічним монстром”, який відбивався, коли його намагалися змінити.

Гонтарева звільнила дві третини персоналу і планує скоротити загальне число співробітників до 2500 чоловік. Її команда, багато членів якої прийшли з комерційних банків, торкнулася сектору, який ніколи по-справжньому не регулювався.

“Не було ні слабкого регулювання, ні нагляду”, який повинен був бути над банківським сектором України протягом останніх 24 років, сказав Гонтарєва.

Вона сказала, що 15 установ із загального числа закритих були “лише прикриттям для відмивання грошей. Вони не видавали кредити взагалі”. Інші 20 були “зомбі-банками”, у яких не було активів і які просто переводили депозити на офшорні рахунки. Ще п’ять були закриті через те, що відмовилися повідомити, кому вони належали.

Багато власників погодилися на рекапіталізацію своїх банків, але потім або не хотіли, або не могли заплатити, говорить Гонтарєва. Вона закривала такі кредитні установи з втратою грошей роздрібних клієнтів, які частково покривалися за рахунок Фонду гарантування вкладів фізосіб.

“Деякі з них фізично погрожували мені”, – сказала вона. Її будинок був пограбований.

Приватний банк №2 в Україні, Дельта Банк, багатьма вважався занадто великим, щоб збанкрутувати. Але коли його власник відстав від плану рекапіталізації в минулому році, Гонтарева закрила його.

Через відсутність документів знадобився рік, щоб розібратися в операціях Дельти, в той час як вартість його активів падала. Виявилося, що 150 тис. фальшивих кредитів на суму 4,5 мільярда гривень ($181 млн) були нібито видані колишнім клієнтам, які насправді нічого про ці кредити не знали. “Ось як менеджмент брав гроші з банку”, – сказав Костянтин Ворушилін, керівник Фонду гарантування вкладів.

Коли цієї весни міністр фінансів сказав по телебаченню про “системні проблеми” в Приватбанку і про те, що він намагається ухилитися від правил центрального банку, президент Петро Порошенко виступив з офіційним запевненням [в надійності банку, – пер.].

Під натиском Гонтаревої, Коломойський тільки починає процес поділу банку і решти його бізнес-імперії.

За даними Приватбанку, кредити іншим фірмам Коломойського складають 8% портфеля, що робить їх погашення керованим процесом. Інші кажуть, що реальна цифра набагато вище.

Томаш Фіала, генеральний директор київського інвестбанку Dragon Capital, зазначає, що за їхніми даними більше третини кредитного портфеля Приватбанку є в таких секторах, як нафта, сплави заліза і авіація, де промишляє бізнес-група Коломойського.

Гонтарева відмовилася коментувати цифри. Гендиректор Приватбанку Олександр Дубілет відповів на питання видання по електронній пошті. Він сказав, що кредитна установа була “повністю прозорим в наданні інформації про кредитний портфель”.

Коломойський дуже сподівається, що має набагато більше впливу, ніж інші магнати, яким Гонтарева кидала виклик.

У минулому році, коли влада намагалася обмежити вплив Коломойського над двома державними нафтовими компаніями, він, як справжній бандит, направив озброєних людей і особисто очолив групу, яка взяла під контроль штаб-квартиру однієї з цих компаній, Укртранснафти. Пізніше, в ході розглядів на національному ТБ, Порошенко відсторонив Коломойського від роботи губернатором. Однак у квітні Порошенко довелося співпрацювати з Коломойським, щоб сформувати новий уряд.

Гонтарева сказала, що вона очікує, що Коломойський продовжить платити вчасно і впевнена, що зможе тримати Приватбанк відповідно до нових, більш строгих правил достатності капіталу і кредитування пов’язаних компаній. Особиста відповідальність за будь-які порушення в рекапіталізації Приватбанку, які на себе прийняв Коломойський, “необмежена” і підлягає виконанню в іноземних судах, сказала вона.

В кінці травня вона зіткнулася з Коломойським в залі Національного банку, куди він прийшов, щоб підписати збільшення гарантій погашення. Він пожартував, що її реформи “очищають ринок для нас”. Люди, які були присутні при розмові, говорили, що Гонтарева була єдиною, хто не сміявся.

About the author /


ваша думка:

@Правда України

Про видання

"Правда України" створена українцями і присвячена Україні та всім проблемам, які на жаль, зараз є в Україні. Кожен може опублікувати тут свої думки, статті, вірші, прозу, пісні, фото, відео.

Підтримайте нас, будь ласка: